Äitien tekemää ruokaa

Oletko koskaan miettinyt, että on hieman erikoista, kuinka paljon valmisruokia suomalaisessa ruokakaupassa myydään? Oletko ajatellut, että se on jollain tapaa erilaista, kuin monessa muussa maassa? Kun menet esimerkiksi lomamatkalla ruokakauppaan, jossain toisessa Euroopan maassa, saatat pistää merkille, kuinka paljon vähemmän siellä myydään valmiita, tai puolivalmiita ruokia. Etenkin täysin valmiiden, mikrossa lämmitettävien einesten saralla, Suomi on yksi Euroopan kuninkaista. Jokaista ruokalajia on varmasti saatavilla valmisversiona. Täällä vallitsee suoranainen valmisruokien kirous.

einesruoka

Mikä meidät ajoi purkkiruoan pariin?

Oliko niin, että meillä oli vain liian kiire, vai olemmeko liian laiskoja? Otimmeko mallia Amerikasta, ja vasta nyt tajuamme, että ehkä se ei ollutkaan fiksuin veto ikinä? Olemme jossain vaiheessa käytöksellämme, luoneet Suomeen markkinan valmisruoille, antaneet niille tilaa tulla kauppoihin. Ihmiset ovat olleet ne, jotka ovat sallineet valmisruoan myymisen. Jos markkinaa ei olisi, ruoat poistuisivat kaupoista melko nopeasti. Kenen vika on suomalainen valmisruokakulttuuri. Meidän itsemme? Vai kenties Saarioisten? Houkutus on monelle liian suuri, silloin kun valmisruokia on saatavilla moneen lähtöön. Etenkin siinä tapauksessa, jos se on ainoa, mitä on koskaan tiennyt. Jos ei ole koskaan opetellut tekemään ruokaa itse, ja ei edes tiedä, miten paljon paremmalta itse tehty ruoka maistuu. Moni ei myöskään ymmärrä sitä, kuinka helppoa ruoanlaitto alusta asti, loppujen lopuksi on. Ei siinä edes mene kauaa, kunhan ei joka päivä ala tekemään lasagnea ruoaksi.

You may also like...