Lapset ja ravitsemustieto

Tulimme tässä pohtineeksi aihetta, joka koskee kaikkia lapsiperheitä, eli lapsille annettava ravitsemustieto. On tärkeää, että lapset saavat faktatietoa ruoasta ja sen alkuperästä jo pienestä saakka. Maailma on niin täynnä tietoa ruoasta, ja siitä on niin paljon erilaisia mielipiteitä, että monikaan ei enää voi olla varma siitä, mikä oikeasti pitää paikkaansa. Monet lapsille tehdyistä lehtisistä, tai tiedosta, jota oppikirjoissa mainitaan ovat Suomen ravitsemussuositusten mukaisia. Ravitsemussuosituksia, jotka on tehty kaikille suomalaisille.  Miten on edes mahdollista olettaa, että jokainen ihminen, jokainen lapsi voisi syödä samalla tavalla? Me olemme kaikki erilaisia, ja jokaisella maalla on omat ravitsemussuosituksensa. Mistä tiedämme, mikä on oikein, ja mitä ohjeista uskoa? Kuka voi todistaa, että juuri Suomen ravitsemussuositusten mukainen ruokavalio on kaikkein sopivin suomalaisille lapsille?

Ravitsemussuositukset muuttuvat jatkuvasti, ja uutta tietoa tulee enemmän ja enemmän koko ajan. Kuitenkin ravitsemusohjeiden noudattamista enemmän kannattaa itse miettiä, mikä sopii itselle, ja mikä oikeasti on tutkisti terveellistä, ja mitä suositellaan syötäväksi vain, jotta Suomen talous ei romahtaisi. Mitä syödään vain sen takia, että se todettiin terveelliseksi 50 vuotta sitten? Onko se sitä vielä tänä päivänä, ja nykyajan mittapuulla mitattuna. Suosituksia ei ehkä kannata heittää roskiin, mutta kannattaa pitää silmät auki, ja järki kädessä. Pidä huoli siitä, että lapsesi saa muutakin tietoa ravinnosta, kuin vain Suomen ravitsemussuositusten mukaisista propaganda-lehtisistä, jotta hän sitten aikuisena ihmisenä osaa tehdä järkeviä valintoja ravinnon suhteen. Siten näytät, että välität lapsesi tulevaisuudesta. Lue mielenkiintoinen artikkeli koskien lasten proteiininsaantia täällä.

You may also like...